Řešení exekuce

CHCETE VÝHODNĚ INVESTOVAT BEZ RIZIKA?

INVESTUJTE S NÁMI DO NEMOVITOSTÍ! VOLEJTE 608 815 828!

Vyplatí se ještě stavební spoření?
Úterý, 17 Březen 2015 11:32

Stavební spoření hraje na finančním trhu téměř čtvrt století zásadní roli. Za tuto dobu získalo celou řadu svých příznivců i odpůrců. V posledních téměř 25 letech prošlo mnoha změnami, ale přesto má nezastupitelnou roli mezi spořícími produkty.

Ohlédnutí o čtvrt století zpět

Mít stavební spoření v porevoluční době bylo velmi výhodné za předpokladu, že jste si ročně na účet stavebního spoření vložili 18 000 korun. Poté Vám stát přidal státní podporu v hodnotě 4 500 korun, a to za předpokladu, že budete spořit alespoň pět let.

Díky státní podpoře získalo stavební spoření velkou oblibu u široké veřejnosti. Přispěl k tomu také fakt, že v tehdejší době nemělo stavební spoření žádnou konkurenci.

Jaká je současná podoba stavebního spoření?

Stavební spoření prošlo řadou změn a přesto má celou řadu svých stálých i nových příznivců. Asi nejzásadnější změnou je zvýšení počtu spořících let z pěti na šest let a snížení státního příspěvku ze 4 500 korun na 2 000 korun ročně. Výnos ze stavebního spoření je daněn 15%.

Výhody stavebního spoření

  • Financování rekonstrukce
  • Hlavní výhodou stavebního spoření je možnost úvěru do 400 tisíc korun bez zajištění. Tato varianta financování bydlení je vhodná pro všechny, kteří nevlastní nemovitost k zajištění hypotéky. Pravdou je, že úrok je poněkud vyšší než u hypotéky, ale o mnoho nižší než u spotřebitelského úvěru. Proto je úvěr ze stavebního spoření vhodný na rekonstrukce a úpravy vašich domovů.

  • Spoření se zhodnocením
  • Jestli budeme ke stavebnímu spoření přistupovat jako k investičnímu nástroji, vyplácí se spoření ve střednědobém horizontu šesti let. Tato nejkratší a zároveň nejefektivnější délka spoření se vyplácí, jestliže budete ročně spořit 20 tisíc korun. V přepočtu na měsíce je částka rovna 1 666 korun. Zhodnocení této částky je potom 1,5% ročně. Zhodnocení poté vychází lépe, než u spořicích účtů.

Nevýhody stavebního spoření

  • Dlouhodobá investice
  • Jestliže hodláte stavební spoření použít jako dlouhodobou investici, která je delší než doporučených 6 let, a to i přesto, že ročně získáte státní příspěvek, bude díky dlouhodobé inflaci toto spoření velmi neefektivním.

  • Spoření pro nezletilé potomky
  • Pokud uzavřete stavební spoření na rodné číslo Vašeho dítěte, stávají se naspořené finance jeho majetkem. V takovém případě nebudete moci, i v případě potřeby, s penězi nakládat. Za předpokladu, že s naspořenými penězi budete chtít manipulovat, budete muset svůj záměr „obhájit“ u opatrovnického soudu. V případě, že soud rozhodne ve Váš neprospěch, máte uložené peníze za nevýhodných podmínek až na 18 let. A z takové investice nebudete mít jistě radost.

Jak tedy zhodnotit své finance?

Tak jak se vyvíjelo stavební spoření, vyvíjely se a vznikaly nové finanční produkty, které jsou mnohdy výhodnějšími než samotné stavební spoření. Vždy záleží na Vašem konkrétním záměru a cíli, kterého chcete dosáhnout. Na našich stránkách můžete porovnat úrokové sazby jednotlivých druhů investic, jako jsou spořící účty, stavební spoření, podílové fondy, investice do nemovitostí atd.

Jestliže stále váháte, jak své finance zhodnotit opravdu efektivně, obraťte se na náš tým profesionálů. Rádi zodpovíme Vaše dotazy a pomůžeme Vám najít optimální řešení, které bude šité na míru Vašich přání.